W realizację projektu wspierającego rozwoju fizyczny i społeczny zaangażowane zostało 20 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i 10 dorosłych posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Projekt ten zrealizowany był za pomocą:
– zajęć hipoterapii których celem jest poprawa tak sprawności fizycznej jak również funkcjonowania społecznego. Do jazdy na koniu są dodane odpowiednie ćwiczenia, które wymuszają korygowanie wad postawy oraz wzmacniają mięśnie.
– rehabilitacji ruchowo- sensorycznej
– terapii integracji bilateralnej. Zajęcia integracji bilateralnej to układów ćwiczeń, które są wykonywane w określonej kolejności z uwzględnieniem postępów beneficjentów, ich rozwoju i samopoczucia.
Warsztaty terapii tak sensorycznej jak też bilateralnej prowadzone są z dużym zróżnicowaniem przyrządów ze pomocą nowo zakupionych ze środków PFRON-u .
– warsztatów multisensorycznych.Warsztaty te dostarczą wiedzy praktycznej z otaczającego świata. Beneficjenci poznają otaczające środowisko na bazie dotyku, smaku i zapachu, uczą się kształtu i koloru, pracują z naturalnymi materiałami oraz z farbą malując rękami itp. Uczestnicy chętnie inspirują terapeutę do nowych zajęć, wykazują zainteresowanie w zakresie poznawanych zagadnień.
Jako wsparcie pośrednie dla rodziców, jeden raz w miesiącu również w trzech grupach odbywają się warsztaty Zdrowy Kręgosłup, w czasie których rodzice wzmacniają swoje mięśnie głównie szkieletowe pleców oraz ramion. Służy to poprawie ich postawy i motoryki. Zapobiegają deformacji kręgosłupa. Pomagają też w nawiązaniu możliwości wzajemnej wymiany doświadczeń i zawieraniu nowych znajomości.